Szkolenie na Reunion w ramach Erasmus+ (Europejskie podejście do nauczania włączającego)

Dwie nauczycielki z naszej szkoły wzięły w styczniu 2024r. udział w szkoleniu na francuskiej wyspie La Reunion zatytułowanym „Inclusion starts with I – Learning to Live Together” (Włączanie zaczyna się na W. Jak uczyć się żyć razem?). Szkolenie finansowane było ze środków Komisji Europejskiej i mogło być zrealizowane dzięki realizowanemu w naszej szkole od trzech lat projektowi Erasmus+.
Podczas dziewięciodniowego intensywnego kursu prowadzonego w całości po angielsku nauczycielka angielskiego, pani Lila Poncyliusz – Guranowska, i ucząca w naszej szkole języka polskiego pani Donata Pryk, jednocześnie pełniąca funkcję koordynatorki Erasmus+, miały okazję wraz z dziesięcioma uczestnikami z innych krajów europejskich (m.in. Finlandii i Czech) zgłębiać niezmiernie aktualny współcześnie temat nauczania włączającego i dostosowywania metod pracy do zróżnicowanych potrzeb uczniów. Nauczycielki poznawały metody i techniki zwiększania motywacji w zróżnicowanej klasie, pracy z uczniami wymagającymi bardziej inkluzywnego podejścia, sposoby tworzenia wspierającej atmosfery w klasie i rozpoznawania potencjału każdego z uczniów.

Szkolenie było niezwykle praktyczne i obie panie wyjechały z niego pełne nowych pomysłów i entuzjazmu do wdrażania ich w codziennej praktyce szkolnej.

Cieszymy się, że nasza szkoła jest tak aktywnie zaangażowana w realizację projektów europejskich. Tym bardziej, że kolejnym etapem będzie wymiana uczniowska przygotowywana przez te same nauczycielki już w czerwcu. Będzie się działo!