Spektakl ekologiczno-edukacyjny ,,Śmiecio Eko Bajka”

Dnia 6.02.2024r. klasy: 1a, 1b, 1c, 1d oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się wraz z swoimi wychowawcami do Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie na bezpłatny ekologiczno- edukacyjny spektakl teatralny rekomendowany przez Prezydenta Miasta Pruszkowa Pana Pawła Makucha, organizowany we współpracy z Miejskim Zakładem Oczyszczania.
,,Śmiecio Eko Bajka” – to wspaniałe, familijne przedstawienie z piosenkami, które zachwyciło naszych uczniów, gdyż pokazało, na czym polega dbałość o cały ekosystem oraz utrwaliło wiedzę o segregacji, która przecież dotyczy nas wszystkich. Jest to wesoła i dynamiczna opowieść o perypetiach Szczurka Jurka, Muchy Śmieciuchy, Karalucha i Gąsienicy, którzy na co dzień zamieszkują wysypisko śmieci i z ekologią im nie po drodze. Bajka została napisana wierszem przez twórcę licznych bajek i wierszowanych przedstawień teatralnych Jarosława Gmitrzuka.
Projekt teatralny, który mieliśmy okazję zobaczyć, to wspaniałe narzędzie dydaktyczne, które pomaga wdrażać i wpajać dzieciom proekologiczne zachowania, uwrażliwia je na utrzymywanie czystości. Znacząco wpłynie na kształtujące się w nich nawyki, związane z utrzymywaniem porządku, nie tylko w domu, ale i na ulicy, podwórku czy na łonie przyrody. Wytwarza swoisty mechanizm, trwale pozostający w świadomości młodego, a potem dorosłego człowieka, poprawiający świadomość związaną z jakością środowiska naturalnego oraz ochroną przyrody.
Każdy uczeń po spektaklu otrzymał w prezencie jabłuszko oraz książeczkę ,,Śmiecio Eko Bajkę” z wierszowanymi tekstami, które są dla naszych dzieci ważnym elementem podczas nauki, gdyż w łatwiejszy sposób zapadają w pamięć i pozwalają mimowolnie chłonąć wiedzę, przenikać i przemycać do chłonnych dziecięcych umysłów dydaktyczne treści. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zapamiętają, że trzeba mieć szacunek wobec przyrody, wiedzę na temat recyklingu i odrobinę chęci do dbania o porządek. Każdy powinien wiedzieć, po co właściwie segregujemy śmieci. Ta misja pozwala nam utrzymywać czystość na naszej planecie. Chyba każdy człowiek woli żyć w czystym i zadbanym świecie, czas więc na ekologię!
Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w spektaklu.